OTOMATIK EKSTRUZYON KALIBI ARSIVLEME DEPOLAMA SISTEMI 
OTOMATIK KALIP ARSIVI KALIP DEPOLAMA 

English

OTOMATIK ALUMINYUM EKSTRUZYON KALIBI ARSIVLEME DEPOLAMA SISTEMİ 

 Alüminyum profil üreten ekstrüzyon tesislerinde yüzlerce, hatta tesisin büyüklüğüne göre binlerce adet ekstrüzyon kalıbı bulunur. Ekstrüzyon prosesi sonrasında ekstruzyon kalıpları, bir sonraki siparişte kullanılmak üzere kalıp arşivinde depolanırlar. Bu kadar çok sayıda kalıbın depolanması, gerektiği zaman yerinden alınarak profil üretimi için ekstrüzyon presine verilmesi,  Otomatik Kalıp Arşivleme Ve Depolama Sistemi ile, pratik ve hızlı bir şekilde yapılır. Otomatik kalıp arşivleme sisteminde, her bir kalıp kendi gözünde depolanır, istendiği zaman buradan otomatik olarak çağrılır. 

“Die-O-Matic” olarak adlandırdığımız otomatik kalıp arşiv sistemi, bal peteği şeklinde yapılandırılmıştır.

Otomatik kalıp arşivleme sistemimiz, çelik konstrüksiyondan imal edilmiş çok katlı çok sayıda raf, kalıpları taşıyan ve raflar arasında hareket eden robot (picker) ve sistemin kalbi olan ototasyon yazılımından oluşuyor. Kalıp robotunun (picker) bir kalıbı yerinden alması ya da işi biten kalıbı yerine yerleştirmesi için çevrim süresi bir dakikadır. Robotun hızı kullanıcı tarafından ayarlanabilir ve arşivin boyunca dakikada 40 metreye kadar çıkabilir. Robot, arşiv içinde enine olarak dakikada 20 metre, dikine (raf yüksekliği) olarak yukarı - aşağı yönde dakikada 30 metre hızla hareket edebilir.  

Robotun tüm hareketleri, kalıpların adreslenmesi, kalıp arşiv bilgilerinin tutulması için özel bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program, ekstrüzyon işletmesinin mevcut bilgi işlem ağına entegre edilebilir.  

Otomatik kalıp sisteminin avantajları:

- ikalıp depolama arşivleme şartlarının iyileştirilmesi – kalıplar toz, kir, fiziksel darbeler, ve yanlış manipülasyondan kaynaklanan hasarlardan uzak kalır 
- kalıpların arşivlenmesi ve istendiğinde yerinden alınması için gereken zamandan büyük ölçüde tasarruf edilir 
- kalıpların arşiv ve sicil bilgileri daha iyi değerlendirilerek ekstrüzyon işletmesinin verimliliği ve üretimine büyük fayda sağlar 
- çok katlı raf sistemi ile kalıp arşivleme hacminden büyük tasarruf sağlanarak işletmede arşivin kapladığı alandan tasarruf edilir.  
- iş kazaları ve kalıpların hatalı manipülasyonu önlenir  
- sistem tamamen otomatik olarak çalıştığından işçilikten tasarruf sağlar, arşivlemede görülebilen kullanım hatalarını önler.  

Otomatik alüminyum ekstrüzyon profil paketleme hattı

Otomatik uPVC plastik profil ve boru paketleme hattı

Nokta Metal Ltd. Sti.
 
Ismailpasa Sokak No: 50 Kosuyolu, Kadikoy, 34718 Istanbul, Turkiye
Tel : +90 (216) 545 7550 / Fax: +90 (216) 545 7549 
Email : contact@noktametal.com