alüminyum aliminyum profil ekstruzyon aleminyum eloksal eloxal tozboyama biyet döküm 

MEMBRAN PRES ICIN SILIKON MEMBRAN  
(Ahsap kaplama agac kaplama yapistirma veneering lamine etme laminasyon) 

English

veneering pvc pp polipropilen plastik lamine laminasyon kaplama ahşap kaplama ahsap görünümlü SILIKON MEMBRAN VE MEMBRAN PRES: 

Doğal kauçuk yada silikondan yapılan plaka ve levhalar "ahşap kaplama", "yüzey kaplama", "laminasyon" ve "transfer" işlemleri için "membran pres" adı verilen preslerde, yüzeyi kaplayacak tabakanın yüzeye iyice yapıştırılması için kullanılır.  

Yani panel, kapı ve diğer ahşaptan yapılmış ürünlerin yüzeyinin dekorasyon ya da yüzey koruma amacı ile bir plastik katman / film (genellikle PVC veya PP (poliproiplen)) ile kaplanması istenirse membran pres kullanılarak yüzeyin kaplanması sağlanır. Membran preste,  yapıştırıcı tutkal kuruyana kadar tabakanın yüzeye basıç altında temas etmesi ve yapışması sağlanır.

Bu işlem "laminasyon", "lamine etmek", veneering" ya da "finishing"  olarak bilinir.

 

 


MEMBRAN PRESLER

Membran preslerin görevi laminasyon yapılacak ürünün tüm yüzeyini preslemek ve ısıtmaktır. Bu endüstriyel makinaların üreticinin isteklerine ve üretilecek ürünlerin cinsine göre farklı tipleri bulunmaktadır. 

membran pres membrane press liquid membrane press


LIQUID PRESSES

Bu tip presler gerekli basıncı sağlamak ve laminasyon işlemini gerçekleştirmek için bir sıvı (likit) ortam kullanır. Presin haznesi su veya yağ ile doldurulur ve silikon membran taşmaları engellemek için kapak olarak görev yapar. Bu sıvının sıcaklığı, mevcut sıcaklık kontrol sistemiyle operatör tarafından ayarlanır ve istenilen derecede tutulur.  (Bkz aşağıdaki şekil)

Bazı modellerde ikiz hazne vardır. Bu sayede iş parçasının hem alt hem üst yüzeyi aynı anda veneering kaplama yapılabilir. Kullanılan basınç 8-20 Kgf/cm2, sıcaklık ise 50 to 110 °C'dir.  

ikit sivi membran pres membrane press liquid membrane press

 

ikit sivi membran pres membrane press liquid membrane press

HAVALI PRESLER 

Bu tip presler içeriden "emilmiş" hava kullanarak membrana basınç yapar. Bazı presler "yumuşak / hafif" uygulamalar sadece işparçasına baskı uygular. Isıtma kaynakları çeşitli tiplerde olabilir: üst ısıtma plakaları (bu tiplerde silikon membran, parça üretiminden önce uygulanmalıdır) veya ısıtıcı elektrikli rezistanslar gibi.

Bu tip makinalarda elde edilen basınç değeri 2 ila 10 Kgf/cm2 ve derece en yüksek 150 ° C olabilir. Hava presleri, sıvı preslerden farklı olarak, plastik işparçalarının veneering kaplamasında (laminasyon)  kullanılır. 

SILIKON MEMBRAN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yukarıda belirtilen uygulamalarda kullanılacak membranın temel teknik özellikleri şunlar olmalıdır: 

  • İleri mekanik özellikler: yırtılma ve delinmelere karşı dayanıklılık en önemli iki özelliktir çünkü düzgün olmayan, keskin köşelerde veya düzeltilmemiş kenarlarda membran zarar görebilir. 
    Yüksek esnekliği sayesinde parçaların şekillerini tam olarak alır.

  • Yüksek elastisite: Diğer önemli karakteristik özellik, yeniden üretilebilirliği sağlamak ve basınç kaybını önlemek için silikon membran elastikiyeti yüksek olmalıdır. Aksi halde işparçalarının herhangi bir deformasyonunda kaplamada gereken basınç sağlanamaz. 

  • Isı iletkenliği: Düzgün ve homojen olmalıdır.

  • Sıcaklığa dayanım: Silikon membran çalıştığı yüksek sıcaklığa dayanıklı olmalı ve özelliklerini kaybetmemelidir.

  • Yüzey düzgünlüğü: Silikon membran yüzeyi ne kadar düzgün olursa işparçasının veneering kaplama yüzey kalitesi o kadar iyi olacaktır.

VENEERING KAPLAMA ISLEMINDE KUSUR NEDENLERI

Membranların kullanım ömrünü; operatör hataları veya termal bozukluklar nedeniyle oluşabilen delikler sona erdirebilir.  
Ömürlerini uzatmak için yüzeylerine toz serpilerek kayganlığı arttırılabilir ve küçük alanlarda oluşan gerilim azaltılabilir. 
Eğer işparçası kırılır ise bunun nedeni  hatalı destekler olabilir. 
Yanlış veya ömrü tükenmiş yağ kullanımı durumlarında membranın kabarması söz konusu olabilir. 

Veneering kaplama, laminasyon işleriniz için Avrupa üretimi kaliteli ve uzun ömürlü silikon membran ihtiyaçlarınız için hizmetinizdeyiz. 

Nokta Metal Ltd Sti
Ismailpasa Sokak No: 50 Kosuyolu, Kadikoy, 34718 Istanbul, Turkiye
Tel : +90 (216) 545 7550 /Fax: +90 (216) 545 7549 
Email : contact@noktametal.com