ISI YALITIMLI ALÜMİNYUM DOGRAMA PROFİLLER İÇİN POLIAMID 6.6 ISI YALITIM PROFİLLERİ
English 

Polyamide 6.6, mühendislikte çeşitli amaçlarla kullanılan sert, dayanıklı, rijit bir malzeme olup, içine %25 oranında cam elyafı ilave edilerek oluşturulan tipi, sı yalıtımlı alüminyum profillerde ısı yalıtım fitili olarak kuulanılmaktadır. 

Bu yazıda, %25 oranında cam elyafı içeren Polyamide 6.6 profili, kısaca poliamid profil ya da PA profil olarak adlandırılmıştır.

isi yalitimli aluminyum dograma profil uretimi poliamid ısı yalıtım fitili               ısı yalıtımlı alüminyum doğrama profil uretimi polyamide isi yalitim fitili 

Isı yalıtımlı alüminyum doğrama imalinde kullanılan alüminyum profillerin üretiminde, ısı yalıtım bariyeri  (köprüsü) olarak kullanılan PA profillerin kalitesi ve teknik özellikleri, bu profillerle yapılan pencere, cephe ve kapıların kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.

İki ayrı alüminyum profilin ısı yalıtım köprüsü ile birleştirilerek tek bir ısı yalıtımlı profil haline dönüştürülmesi ve bu profille imal edilen doğramanın ömür boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılması, ısı yalıtım bariyeri malzemesi ile alüminyum profilin tam bir uyum içinde olması ile mümkündür.

Bu uyum, ısı yalıtım bariyer malzemesi olarak içinde %25 cam elyafı bulunduran poliamid ile mümkündür. Alüminyum Mimari Sistemler terminolojisinde, kısaca poliamid profil (PA Profil) olarak adlandırılan bu malzeme, Avrupa standardlarına uygun güvenli ısı yalıtımlı alüminyum pencere, ısı yalıtımlı alüminyum cephe (fasad) ve ısı yalıtımlı alüminyum kapı yapmakta kullanılan ve dünyaca ünlü alüminyum sistem üreticilerinin tercih ettiği tek malzemedir.

PA Profillerin kullanılmasında dikkat edilecek hususlar ortamdaki nem, içindeki cam elyaf miktarı, teknik özellikleri şunlardır:

1) Poliamid Isı Yalıtım Bariyer Profil ve Nem:

PA profillerin stoklanmasında nemden etkilenmeyecek şekilde kuru ve korunmalı ortamda stoklama yapılmalıdır. nemli ortamda tutulan PA profiller %2 oranında nem absorbe edebilir, bu durum PA profilin boyutlarının değişmesine neden olduğu gibi mekanik özelliklerinin %40 oranında zayıflamasına neden olur. Eğer PA profil su ile doğrudan temas ederse bünyesine %6 oranında su absorbe eder ki, bu durum mekanik özelliklerine daha fazla zarar verir. PA Profilin tedarikçisi ürünün kuru haldeki mekanik özelliklerini müşterisine vermelidir. Böylece kullanmadan önce yapılacak olan mekanik testler ile ürünün nakliye ve depolama şartlarından dolayı özelliklerini muhafaza edip etmediği anlaşılabilir. 

Bünyesine rutubet almış bir PA Profil ile yapılan ısı yalıtımlı alüminyum profil tozboyama işleminden geçirilecek olursa, boya pişirme işlemindeki sıcak ortamda buharlaşan nem nedeniyle PA profilin boyutları küçülür, bu da ısı yalıtımlı alüminyum profilin yalıtım fitiline olan kayma direncinin %30 kadar düşmesine neden olur. Bu nedenle, poliamid profiller ile alüminyum birleştirilmeden önce alüminyum profildeki fitil kanallarına yeterli derinlikte tırtıl dişi açılmalı ve PA profil kanallara geçirildikten sonra yeterli derecede sıkıştırma yapılmalıdır. 

TS EN 14024 Metal profiller - Isı bariyerli - Mekanik performans - Değerlendirme için gerekler, kanıtlar ve deneyler konuyla ilgili standarddır. 

2) Poliamid Isı Yalıtım Bariyer Profillerin Teknik Özellikleri:

Isı yalıtımlı alüminyum profil üretiminde ısı yalıtım bariyeri olarak kullanılacak poliamit profilin denge durumunda teknik özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

Çekme dayanımı = min. 50 N/mm2 - ISO 527
Kopma uzaması = min. 7% - ISO 527
Çekme modulü = min. 2000 N/mm2 - ISO 527
Yoğunluk = 1,30  0,05 gr/cm3 – ISO 1183
Sertlik = 78 ShD – ISO 868
Cam elyaf miktarı = 25  2,5% - ISO 3451
Ergime derecesi = > 250°C – ISO 3146 
Isı iletkenlik katsayısı = 0,3 W/m*k

poliamid profillerin kalite kontrolu              Avrupa standardında aluminyum kapı ve pencere üretimi poliamid ısı yalıtım fitili kullanılması ile mümkündür

Yukarıdaki özellikler için bir standard bulunmamakla birlikte genel olarak alüminyum mimari sistem sektöründe dünyaca kabul edilen firmalar bu teknik özellikleri geçerli kabul ederek üretim yapmaktadırlar. 

Ergime sıcaklığı: İçinde %25 oranında cam elyafı bulunduran Poliamid fitilin ergime sıcaklığının 250 derece olması, önceden fitille birleştirilmiş ısı yalıtımlı alüminyum profilin boyama işleminden geçirrilmesini mümkün kılmaktadır. Eğer cam elyaf miktarı daha az olursa bu durumda PA profilin ergime sıcaklığı düşebilir ve mekanik özelliklerde zayıflama görülür. 

Yoğunluk: Poliamid profilin yoğunluğu önemli bir kalite göstergesidir. Kullanıcıinin en kolay şekilde kalite testi yapabileceği yöntem, poliamid profilin yoğunluğunun ölçülmesidir. Düşük yoğunluk malzeme içinde boşluklar bulunduğunu ve/veya cam elyafı oranının düşük olduğunu belirtir ki bu durum daha düşük mekanik değerler ve daha yüksek nem absorbe etmekle neticelenir. Bu nedenle, poliamid profilin yoğunluğu kontrol edilmeli ve düşük yoğunluklu fitiller kullanılmamalıdır. 

Cam elyaf miktarı. Poliamid malzeme içine %25 oranında cam elyafı ilave edilerek hem mekanik özellikleri iyileştirilir hem de yüksek sıcaklığa dayanımı arttırılır. Cam elyaf miktarının az olması durumunda poliamid profil yoğunluğu düşük olur.


Giriş Kalite Kontrolu:

%25 cam elyaf içeren poliamid profili ısı yalıtım fitili olarak kullananlar tedarikçilerinden temin ettikleri profillerin kalitesini kontrol edebilirler. Bunun için yapılması gerekenler:

   1- Ölçü kontrolu
   2- Gramaj (kg/m) kontrolu 
   3- Yoğunluk kontrolü
   4- Sertlik, çekme dayanımı vb mekanik özelliklerin kontrolü

Bu kontroller sonunda belirtilen teknik özelliklere uygun değerler bulunmalıdır. Aklsi halde sözkonusu malzeme kullanılmamalıdır.


Poliamid Profillerin Depolanması:

Poliamid profiller yağıştan, rutubetten, direkt güneş ışınlarından ve tozdan korunacak şekilde kapalı ortamda depolanmalıdır. Gerek nakliye sırasında gerekse depolanırken ıslanmamalarına son derece dikkat edilmelidir. Poliamid profil demetleri sandık ambalajdan çıkarılıp depolanmaları gerektiğinde boyuna doğruluklarını koruyacak şekilde düz yüzey üzerine konulmalıdırlar. Aksi halde poliamid profiller kalıcı deformasyona uğrayabilir.

Avrupa EN 14024 standardına uygun Isı yalıtımlı alüminyum profil üretimi için ALFAMID Poliamid profilleri ISO 9001 Kalite Güvence Sistemine sahip tesislerde, üretilmekte ve ATG Teknik Onay Belgesi’ne sahiptir. 

Avrupa Standardı kapsamında ısı yalıtımlı alüminyum profil üretimi poliamid (polyamide 6.6) yalıtım profili ile mümkündür.  

Poliamid Isı Yalıtım Bariyeri Genel Bilgiler

Poliamid Isı Yalıtım Bariyeri Monte Edilmiş Alüminyum Profillerin Boyanması

Nokta Metal Ltd. Sti. 
Tel : +90 (216) 5457550 / Fax: +90 (216) 5457549
Email : contact@noktametal.com